Zašto uraditi MSCT glave ili mozga u Pulsu
- posedujemo najsavremeniji 128-slajsni CT skener
- smanjenja doza zračenja
- brzo zakazivanje CT snimanja
- izveštaj radiologa i CD omdah nakon snimanja
- najbolji tim radiologa i iskusan tim tehničara
- radimo pripremu ukoliko imate alergije
- sa nama ste bezbedni i vaše snimanje obavljamo brzo i komforno
Naš tim radiologa čine stručnjaci iz oblasti radiologije i interventne radiologije: Dr Branislav Lukač, Dr Matija Miljević, Dr Uroš Miladinović, Dr Slobodan Ćulafić, Prim dr Miroslav Mišović, Ass dr Igor Sekulić, Dr Borivoje Lukić, Dr Nikola Čolić, Ass dr Vladimir Cvetić.
Povrede glave, glavobolje, sinusi, vrtoglavice, krvarenja na mozgu
Multi-slajsna kompjuterska tomografija (MSCT) glave koristi specijalnu rendgensku opremu koja pomaže u proceni povreda glave, jakih glavobolja, vrtoglavice i drugih simptoma aneurizme, krvarenja, moždanog udara i tumora na mozgu. Takođe, pomaže vašem lekaru da proceni vaše lice, sinuse i lobanju ili da planira terapiju zračenja za tumor mozga. U hitnim slučajevima može otkriti unutrašnje povrede i krvarenje dovoljno brzo da pomogne u spašavanju života.
Važno je da kažete svom doktoru ako postoji šansa da ste u drugom stanju i razgovarajte sa njim o bolestima koje ste preležali u poslednje vreme, medikamentima koje uzimate i alergijama. Nekoliko sati pre toga biće vam naloženo da ništa ne jedete i ne pijete. Ako imate poznatu alergiju na kontrastni materijal, lekar vam može propisati lekove kako bi smanjio rizik od alergijske reakcije. Na testiranje dođite bez nakita i obucite širu, udobnu odeću. Možda će se od vas tražiti da obučete bolničku haljinu.
Šta je MSCT skeniranje glave?
Multi-slajsna kompjuterska tomografija, poznatija kao MSCT, dijagnostički je test medicinske slike. Poput tradicionalnih rendgenskih zraka, on stvara više slika ili slika unutrašnjosti tela.
Slike poprečnog preseka generisane tokom MSCT skeniranja mogu se preoblikovati u više ravni. Mogu čak da generišu trodimenzionalne slike. Ove slike se mogu pregledati na računarskom monitoru, odštampati na filmu ili 3D štampačem ili preneti na CD ili DVD.
MSCT slike unutrašnjih organa, kostiju, mekog tkiva i krvnih sudova pružaju više detalja od tradicionalnih rendgenskih zraka, posebno mekih tkiva i krvnih sudova.
MSCT skeniranje glave daje detaljnije informacije o povredama glave, moždanom udaru, tumorima mozga i drugim bolestima mozga od redovnih radiografija (rendgen).
Koje su neke uobičajene upotrebe MSCT-a za glavu?
MSCT skeniranje glave obično se koristi za otkrivanje:
- krvarenja, povreda mozga i preloma lobanje kod pacijenata sa povredama glave.
- krvarenje izazvano pucanjem ili curenjem aneurizme kod pacijenta sa iznenadnom jakom glavoboljom.
- krvnog ugruška ili krvarenja u mozgu ubrzo nakon što pacijent pokaže simptome moždanog udara.
- moždanog udara, posebno sa tehnikom koja se naziva MSCT perfuzija glave.
- tumora na mozgu.
- povećane moždane šupljine (komore) kod pacijenata sa hidrocefalusom.
- bolesti ili malformacije lobanje.
MSCT skeniranje glave se takođe vrši za:
- procenu obima oštećenja kostiju i mekog tkiva kod pacijenata sa traumom lica i planiranje hirurške rekonstrukcije.
- dijagnostikovanje bolesti slepoočne kosti na bočnoj strani lobanje, što može uzrokovati probleme sa sluhom.
- potvrdu da li su upale ili druge promene prisutne u paranazalnim sinusima.
- planiranje terapije zračenjem tumora mozga ili drugih tkiva.
- prolaz igle koja se koristi za dobijanje uzorka tkiva (biopsija) iz mozga.
- procenu aneurizme, arteriovenske malformacije i krvne sudove tehnikom koja se naziva MSCT angiografija.
Kako da se pripremite za MSCT skener glave?
Na testu bi trebalo nositi udobnu, široku odeću. Tokom postupka možda ćete morati da nosite haljinu.
Metalni predmeti, uključujući nakit, naočare, proteze i ukosnice, mogu uticati na CT slike. Ostavite ih kod kuće ili ih uklonite pre testiranja. Od vas će se možda tražiti da uklonite slušna pomagala i stomatološke proteze. Od žena će se tražiti da skinu grudnjake koji sadrže metalnu donju žicu. Moguće da će biti potrebno da uklonite bilo kakav pirsing.
Biće potrebno da ništa ne jedete i ne pijete nekoliko sati pre CT skeniranja glave ukoliko će se koristiti kontrastni materijal. Trebalo bi obavestiti svog lekara o svim lekovima koje uzimate i ako imate alergije. Ako imate poznatu alergiju na kontrastni materijal, lekar vam može propisati lekove (obično steroide) kako bi smanjio rizik od alergijske reakcije. Da biste izbegli nepotrebna odlaganja, obratite se lekaru pre tačnog vremena pregleda.
Takođe obavestite svog lekara o bilo kakvim nedavnim bolestima ili drugim zdravstvenim stanjima i da li imate istoriju srčanih bolesti, astme, dijabetesa, bolesti bubrega ili štitne žlezde. Bilo koji od ovih uslova može povećati rizik od neželjenih efekata.
Radiolog takođe treba da zna da li imate astmu, multipli mijelom ili bilo koji poremećaj srca, bubrega ili štitaste žlezde ili imate dijabetes – naročito ako uzimate lekove za navedene bolesti.
Žene bi trebalo da infornišu svog lekara i CT tehničara ukoliko postoji bilo kakva mogućnost da su trudne.