Dilatacija i stentiranje kolene arterije

Šta je balon dilatacija i stentiranje?

Balon dilatacija je procedura u kojoj specijalista pomoću malog balona koji se naduva ponovo otvori sužen ili začepljen krvni sud.

Stentiranje je procedura u kojoj se u sužen ili zakrčen krvni sud ubaci mala, metalna cev koja omogućava da krvni sud ostane otvoren.

Šta je periferna arterijska bolest

Periferna arterijska bolest je čest problem u kome je smanjena cirkulacija krvi u ekstremitetima, kao posledica suženih krvnih sudova.

Suženje ili blokada je najčešće izazvano zadebljanjem arterijskog zida kao posledica plaka (ateroskleroza). Plak formiraju masti, holesterol, kalcijum i drugie materije. Ređe, uzrok može biti vasculitis, povreda ekstremiteta ili izlaganje radijaciji.

Faktori rizika koji mogu uzrokovati perifernu arterijsku bolest su brojni, ali najznačajniji su pušenje, gojaznost, dijabetes, hipertenzija, visoke vrednosti holesterola i uzrast.

Koji su simptomi zakrčenja arterija nogu?

Glavni i najčešći simptom periferne arterijske bolesti je klaudikacija. Simptomi mogu obuhvatiti bol u mišićima nogu ili grčeve koji se javljaju tokom fizičke aktivnosti, na primer pešačenja, a smiruju se nakon nekoliko minuta neaktivnosti. Lokalizacija bola zavisi od toga koji je krvni sud začepljen. Najčešća lokalizacija bola je u predelu lista noge.

Drugi česti simptomi su: osećaj slabosti ili smanjene osetljivosti noge, osećaj hladnoće u zahvaćenoj nozi ili stopalu, naročito u poređenju sa drugom, zdravom nogom, promena boje kože na zahvaćenom ekstremitetu, smanjena maljavost ili usporen rast dlaka na nozi, oslabljene pulsacije zahvaćene noge, a nekada i potpuno odsustvo pulsa.

Dilatacija i stentiranje kolene arterije – intervencija

Dilatacija i stentiranje kolene arterije se izvodi u lokalnoj anesteziji, a nekada dobijate blagu sedaciju. Intubacija najčešće nije potrebna, ali se kod nekih pacijenata intervencija mora raditi u opštoj anesteziji.

Lekar će na početku napraviti rez na koži kroz koji ubacuje kateter u željeni krvni sud. Potom sledi ubrizgavanje kontrasta koji omogućava da se snimi angiogram (rendgenska slika unutrašnjosti krvnih sudova) i time precizno utvrdi na kom mestu je došlo do suženja krvnog suda. Nakon davanja kontrasta, moguće je osetiti prolaznu toplinu u telu. U slučaju suženja arterije, lekar može koristiti balon za proširenje ili postaviti stent kako bi se arterija otvorila. Nakon što doktor utvrdi tačnu lokalizaciju suženja upotrebiće balon, koji će naduvati na mestu suženja. Nekada upotreba samo balona nije dovoljna da bi se arterija raširila, pa je potrebno plasirati stent na mestu suženja.

Pošto je procedura završena, kateter se uklanja, a otvor se kompresuje kako ne bi došlo do mogućeg krvarenja.

Pacijenti se nakon intervencije premeštaju u sobu za oporavak, gde obično provode narednih nekoliko sati pre nego što mogu napustiti bolnicu.

Kako se pripremiti za intervenciju dilatacija kolene arterije

Pre početka intervencije, važno je obavestiti lekara o svim lekovima koje uzimate, posebno ako koristite lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi. Ako ste ženskog pola, obavestite lekara ako postoji mogućnost da ste u drugom stanju ili ako je trudnoća potvrđena. Takođe, preporučuje se lagani obrok veče pre intervencije i uzimanje propisanih lekova samo uz minimalnu količinu vode na dan intervencije. Treba izbegavati konzumiranje alkohola 24 sata pre intervencije. 24h pre intervencije ne treba konzumirati alkoholna pića. 

 

Oporavak nakon intervencije

Nakon ovog zahvata, nije potrebno prenoćiti u bolnici, a kod kuće se preporučuje odmor, unos dovoljne količine tečnosti, izbegavanje teških fizičkih aktivnosti i podizanja tereta najmanje 24 sata.

Moguće da će vam doktor prepisati lekove protiv zgrušavanja krvi kako bi se sprečilo stvaranje ugrušaka. Čestim analizama krvi, lekar će pratiti dejstvo lekova.