Početna » Usluge » Interventne procedure » Hemoembolizacija tumora i metastaza na jetri
Hemoembolizacija tumora i metastaza na jetri
Kako se leči rak jetre?
Zloćudni tumori jetre ili tumori gastrointestinalnog trakta koji su se proširili na jetru mogu se lečiti standardnom intravenskom hemoterapijom, hirurgijom, krioterapijom (upotrebom hladnih sonda za zamrzavanje tumora), perkutanom ablacijom (upotrebom igle za direktno unošenje alkohola u tumor radi uništenja), ili kombinacijom terapijskih tehnika. Metoda koja omogućava relativno visoku dozu hemoterapije direktno u tumor jetre (hemoembolizacija) pokazala je dobre rezultate kod pacijenata koji nisu kandidati za standardnu terapiju.
Lekari mogu koristiti embolizaciju – tehniku koja direktno dostavlja hemoterapiju ili radioterapiju u tumore jetre – radi uništavanja ćelija raka. Takođe se može koristiti za tretiranje osoba koje imaju metastaze na jetri, odnosno rak koji se proširio na jetru iz drugih organa kao što je debelo crevo. Ova terapija blokira dotok krvi u tumore, pomažući u uništavanju ćelija raka, i povećava efikasnost hemoterapije ili radioterapije. Portalna vena embolizacije može se koristiti radi poboljšanja funkcije jetre nakon hirurškog zahvata, ako je potrebno.
Embolizacija s hemoterapijom se naziva hemoembolizacija, a embolizacija s radioterapijom se naziva radioembolizacija.
Šta je hemoembolizacija?
Hemoembolizacija se izvodi postavljanjem malog katetera iz krvnog suda u preponskoj regiji u arteriju koja snabdeva krvlju jetru. To je slično poznatom srčanom angiogramu. Hemijski lek(ovi) se zatim unose kroz kateter zajedno sa sredstvom za delimično blokiranje krvnih sudova direktno na mestu tumora. Rezultat je veoma visoka koncentracija antitumorskog leka koja se dostavlja (bez normalne razblaženosti koja se javlja pri standardnoj intravenskoj infuziji), a krvni sudovi su delimično blokirani sredstvom za blokadu kako bi se tumor oslabio u ishrani krvlju. Ovaj „dvostruki udar“ može usporiti ili zaustaviti rast tumora, a u nekim slučajevima čak i dovesti do značajnog smanjenja tumora. Ako želite dodatne informacije o ovoj tehnici ili verujete da biste mogli biti kandidat, molimo kontaktirajte nas.
Koje vrste tumora se mogu lečiti?
Imajte na umu da hemoembolizacija leči samo tumore u jetri i ima malo ili nimalo efekta na bilo koji drugi kancer u telu. Sledeći tumori jetre mogu se lečiti hemoembolizacijom:
- hepatoma (primarni rak jetre)
- metastaze (širenje) na jetru iz:
- raka debelog creva
- karcinoida
- očnog melanoma
- sarkoma
- primarnog tumora u drugom delu tela
Šta očekivati tokom embolizacije
Lekar započinje terapiju hemoembolizacijom ili radioembolizacijom tako što uvodi kateter u arteriju prepona i provodi ga u arteriju koja snabdeva jetru. Zatim ubrizgava kontrastno sredstvo koje ističe krvne sudove i tumore na rendgenskim snimcima jetre.
Tokom hemoembolizacije, doktor pomera kateter direktno u arteriju koja snabdeva tumor i ubrizgava doksorubicin i male perle ili čestice koje blokiraju protok krvi. Kod radioembolizacije, on ili ona ubrizgava radioaktivne čestice. Nakon toga, doktor izvlači kateter iz tela i vrši pritisak na mesto ulaza kako bi sprečio krvarenje.
Embolizacija se obično izvodi ambulantno, iako možda ćete morati da ostanete preko noći u bolnici kako bi lekar mogao da upravlja eventualnim bolom ili mučninom koje možete doživeti.
Kako se pacijenti procenjuju?
Vaš lekar može preporučiti da uradite nekoliko testova, uključujući testove krvi za procenu funkcije jetre, kao i CT skener ili MRI jetre pre hemoembolizacije. Vaš lekar treba da proveri rezultate ovih testova kako bi se uverio da nemate:
- bilo kakvu blokadu portalne vene
- cirozu jetre
- blokadu žučnih kanala
Ako imate bilo koju od ovih komplikacija, vaš lekar možda neće dozvoliti da se izvrši hemoembolizacija.