Otorinolaringologija

Neće vas samo hronični problem sa sinusima ili slabljenje sluha odvesti kod specijaliste otorinolaringologije (ORL). Ova grana medicine proučava sve bolesti i stanja uha, nosa i grla, koji imaju ključne uloge u svakodnevnom funkcionisanju organizma.

Otorinolaringolozi su stručnjaci za dijagnostiku i lečenje širokog spektra oboljenja uha, nosa i grla, uključujući:

– Uho (otologija): infekcije, gubitak sluha, tinitus, poremećaji ravnoteže, oštećenje bubne opne i tumori ušne školjke

– Nos (rinologija): alergije, sinusitis, polipi, devijacija septuma, krvarenje iz nosa, kao i problemi sa disanjem

– Grlo (laringologija): upale grla, promuklost, problemi sa gutanjem, gastroezofagealni refluks, polipi na glasnim žicama i tumori grla.

ORL pregled omogućava specijalistima da utvrde tačan uzrok simptoma koji se odnose na uho, nos ili grlo, postave preciznu dijagnozu i preporuče odgovarajuću terapiju. Ovi pregledi su ključni za sprečavanje komplikacija i dugotrajnih problema koji mogu nastati zbog nelečenih stanja. Redovni ORL pregledi su naročito važni za pacijente sa hroničnim problemima ili onima koji su izloženi čestim infekcijama ili alergijama.

Kada vam je potreban ORL pregled?

Ako se suočavate sa bilo kojim od sledećih simptoma, preporučuje se da što pre zakažete pregled kod ORL specijaliste:

  • Gubitak sluha ili prisustvo šuma u ušima (tinitus)
  • Bol u uhu ili ponavljajuće infekcije uha
  • Problemi sa sinusima, kao što su zapušen nos ili učestale upale sinusa (sinusitis)
  • Promene u glasu, poput promuklosti ili gubitka glasa
  • Poremećaji ravnoteže ili vrtoglavica
  • Neobjašnjivo krvarenje iz nosa
  • Teškoće sa gutanjem ili osećaj knedle u grlu
  • Promene u boji ili teksturi kože na licu, vratu ili ušima

Pravovremeni ORL pregled i dijagnoza mogu značajno poboljšati ishod lečenja, smanjiti rizik od komplikacija i omogućiti brži oporavak.

Najčešće bolesti koje leči ORL specijalista

ORL specijalisti često se susreću sa širokim spektrom bolesti koje pogađaju uho, nos i grlo. Neka od najčešćih oboljenja uključuju:

Upala sinusa (sinusitis)

Upala sinusa može biti akutna ili hronična. Simptomi uključuju bol u predelu čela i obraza, zapušen nos, otežano disanje, curenje iz nosa i ponekad gubitak čula mirisa. Nelečeni sinusitis može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput infekcija u okolnim strukturama (oči, mozak).

Upala uha (otitis)

Infekcije mogu zahvatiti spoljašnje, srednje ili unutrašnje uho. Spoljašnja upala uha (otitis externa) poznata je kao plivačko uho, dok je upala srednjeg uha (otitis media) česta kod dece i često praćena bolom, gubitkom sluha i povišenom temperaturom. Upala unutrašnjeg uha (labirintitis) može izazvati vrtoglavicu i poremećaj ravnoteže.

Problemi sa glasnim žicama

Polipi na glasnim žicama, promuklost, gubitak glasa ili poteškoće sa govorom mogu biti znak ozbiljnijih stanja poput benignih polipa, cista, pa čak i karcinoma glasnih žica. Neke promene zahtevaju hiruršku intervenciju ili terapiju glasom (logopedija).

Alergijski rinitis

Upala sluzokože nosa izazvana je alergijama. Simptomi uključuju kijanje, svrab nosa, curenje iz nosa i zapušenost. Ova stanja mogu značajno uticati na kvalitet života, a nelečeni alergijski rinitis može povećati rizik od razvoja sinusitisa.

Upala krajnika (tonzilitis)

Upala krajnika koja može biti akutna ili hronična. Simptomi uključuju bol u grlu, otežano gutanje, povišenu temperaturu i oticanje krajnika. U nekim slučajevima ponavljajuće upale mogu zahtevati operaciju (tonzilektomiju).

Upala ždrela (faringitis)

Upala ždrela može biti uzrokovana virusima ili bakterijama. Simptomi uključuju upalu grla, crvenilo, bol pri gutanju i u nekim slučajevima uvećanje limfnih čvorova.

Deformacije nosa

Devijacija nosne pregrade i nosni polipi mogu izazvati otežano disanje, hroničnu zapušenost nosa i povećan rizik od sinusnih infekcija. Operativni zahvati poput septoplastike ili endoskopske operacije polipa često su potrebni da bi se rešili ovi problemi.

Šum u ušima (tinitus)

Šum u ušima može varirati od blage iritacije do ozbiljnog poremećaja sluha. Uzroci su različiti, od izloženosti buci, infekcija, povreda uha do vaskularnih problema. ORL specijalista će sprovesti sveobuhvatnu dijagnostiku i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Apneja u snu

Ovaj poremećaj, koji se manifestuje privremenim prekidom disanja tokom sna, često je povezan sa opstrukcijom disajnih puteva zbog povećanih krajnika, problema sa nosom ili mekim nepcom. Lečenje može uključivati operaciju ili korišćenje CPAP aparata.

Zašto da odaberete PULS tim otorinolaringologa?

  1. Stručnost na prvom mestu – naš tim predvodi dr Nevena Stošić, specijalista otorinolaringologije, koja ima dugogodišnje iskustvo u dijagnostici i lečenju ORL stanja. Sigurni ste u ruke pravih stručnjaka.
  2. Sveobuhvatna dijagnostika na jednom mestu – pored ORL pregleda, kod nas možete obaviti i rendgen, pregled pulmologa, kao i laboratorijske analize. To vam omogućava brzo i precizno dobijanje svih neophodnih informacija.
  3. Pristupačnost i brza usluga – bez potrebe za višestrukim odlascima na različite lokacije, sve što vam je potrebno za kvalitetnu dijagnostiku dostupno je na jednom mestu. Naš cilj je vaša udobnost i brzo rešavanje problema.
  4. Savremena tehnologija – Puls koristi najnoviju medicinsku opremu, što osigurava tačnu dijagnostiku i efikasno lečenje.

Kako izgleda pregled kod ORL specijaliste?

Pregled kod ORL specijaliste obuhvata detaljan pregled nosne šupljine, grla i ušiju uz pomoć specijalizovanih instrumenata. Lekar će postavljati pitanja o simptomima, trajanju problema i eventualnim prethodnim terapijama. U zavisnosti od simptoma, mogu se primeniti i dodatni testovi kao što su audiometrija ili endoskopija.

 

Priprema za ORL pregled

Pre ORL pregleda važno je da ponesete sve relevantne medicinske dokumente, uključujući rezultate prethodnih testova i terapija. Izbegavajte korišćenje proizvoda za čišćenje ušiju pre pregleda kako bi specijalista mogao što preciznije da proceni stanje.

Najčešće dijagnostičke metode kod ORL pregleda

ORL pregledi često uključuju sledeće dijagnostičke metode:

Timpanometrija za procenu funkcije srednjeg uha

Audiometrija za testiranje sluha radi otkrivanja oštećenja sluha i određivanja stepena oštećenja

Vestibulometrija za procenu funkcije nerva koji je odgovoran za sluh i ravnotežu

Mikroskopski pregled uha omogućava precizno uočavanje patoloških promena na bubnoj opni

Brisevi iz grla, uha, nosa i jezika pokazuju prisustvo bakterija i drugih uzročnika infekcija

Otoread ili OAE test sluha kod novorođenčadi za rano otkrivanje oštećenja sluha

BERA neurološki test za procenu auditivne funkcije moždanog stabla kod odraslih.

Ove metode omogućavaju otorinolaringolozima da brzo i tačno postave dijagnozu i započnu odgovarajuće lečenje.

 

Cene ORL pregleda i dijagnostičkih procedura možete pogledati u našem cenovniku.