Pulmologija
Bilo da tražite dijagnozu za problem koji imate sa plućima ili ste konačno otkrili razlog zbog kojeg otežano dišete ili dugo kašljete sa disanjem, potreban vam pulmolog, lekar specijalizovan za bolesti i stanja respiratornog sistema koji čine nosna šupljina, traheje, bronhije i pluća.
Pulmologija je grana interne medicine koja se bavi dijagnozom, lečenjem i prevencijom bolesti pluća i disajnog sistema. Pulmolozi mogu da budu i specijalisti intenzivne nege i medicine spavanja, kao i specijalisti užih oblasti kao što su astma, plućna fibroza i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), dok drugi leče posebne grupe pacijenata kao što su pedijatrijski ili gerijatrijski pacijenti. Zbog sličnih simptoma koji se javljaju kod bolesti pluća i srca, pulmolozi često sarađuju sa kardiolozima tokom dijagnostikovanja bolesti. Pacijente kojima je potrebna podrška pri disanju ili mehanička ventilacija nadgleda pulmolog, koji brine o tom segmentu njihovog lečenja.
Uloga pulmologa u zaštiti zdravlja je velika jer su pluća vitalni organ koji snabdeva organizam kiseonikom, a ona podrazumeva:
- Otkrivanje uzroka i lečenje respiratornih bolesti i stanja koji utiču na disanje i funkciju pluća
- Sprovođenje dijagnostičkih procedura kao što su spirometrija ili test funkcije pluća i bronhoskopija ili pregled disajnih puteva pomoću kamere kako bi identifikovao uzrok tegoba pacijenata
- Pravljenje individualizovanog plana lečenja koji uključuje upotrebu lekova, inhalatora, terapiju kiseonikom ili hirurške zahvate
- Pomaganje pacijentima da bolje razumeju svoju bolest da bi je efikasnije kontrolisali i poboljšali kvalitet života.
Simptomi zbog kojih treba da posetite pulmologa
Simptomi bolesti respiratornog sistema značajno variraju u zavisnosti od trenutnog zdravstvenog stanja pacijenta. Ovi simptomi mogu biti akutni, kada se bolest iznenada pojavi, ili hronični, kada je stanje dugotrajno i traje godinama, pa je pregled kod pulmologa potreban zbog naglog pojavljivanja bolesti, redovnog praćenja postojećih stanja ili pogoršanja simptoma.
Neki od najčešćih simptoma zbog kojih bi trebalo da posetite pulmologa uključuju:
Uporni kašalj
Ako kašalj traje duže vreme i ne prolazi, bilo da je suv ili praćen iskašljavanjem sekreta, to može ukazivati na ozbiljnije respiratorne probleme.
Otežano disanje
Nedostatak vazduha, gušenje ili osećaj da ne možete duboko da udahnete mogu biti znak hroničnih oboljenja kao što su astma ili hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP).
Bol u grudima
Posebno ako je bol u grudima probadajućeg karaktera koji se pojačava pri udahu, može ukazivati na upalu pluća, infekciju ili druge ozbiljne probleme.
Sviranje ili šištanje u grudima
Ako osećate šištanje, sviranje ili stezanje u grudima tokom disanja, kašlja ili napora, to može biti znak suženja disajnih puteva, što je karakteristično za stanja kao što su astma ili bronhitis.
Koja stanja leči pulmolog?
Pulmolozi se bave širokim spektrom respiratornih stanja, od blagih do teških bolesti organa za disanje. Među najčešćim oboljenjima su bronhitis (upala bronhija) i upala pluća, koja se relativno lako dijagnostikuju i leče. Međutim, postoje i teži oblici upale pluća koji zahvataju veliku površinu pluća i mogu biti životno ugrožavajući. U ovu grupu spada i COVID-19, infekcija izazvana virusom SARS-CoV-2, koja može uzrokovati ozbiljne respiratorne probleme.
Jedno od najčešćih hroničnih oboljenja koje pulmolozi leče je hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), koja ometa protok vazduha u plućima. U ovu grupu bolesti spadaju hronični bronhitis, emfizem (oštećenje plućnih alveola), kao i astma, hronično zapaljenje disajnih puteva koje uzrokuje otežano disanje, šištanje i stezanje u grudima, najčešće alergijskog porekla.
Pored ovih stanja, pulmolozi se bave i ozbiljnim bolestima kao što su cistična fibroza, genetski poremećaj koji izaziva oštećenje pluća i drugih organa, i tumorska oboljenja među kojima je najzastupljeniji rak pluća. Pulmolozi takođe leče i tuberkulozu, infekciju bakterijom Mycobacterium tuberculosis, koja uglavnom zahvata pluća i može imati ozbiljne posledice ako se ne leči na vreme.
Ovo je samo deo stanja koja pulmolozi leče. Pored toga, pulmolozi se bave i infekcijama kao što je aspergiloza, koju izaziva gljivica Aspergillus, zatim bronhiektazijom, koja podrazumeva proširenje bronhija i može dovesti do hroničnih infekcija. Tu su i plućna hipertenzija, povišeni krvni pritisak u arterijama pluća, kao i sarkoidoza, bolest koja izaziva formiranje granuloma (malih upalnih čvorića) u plućima i drugim organima.
Upoznajte Puls tim pulmologa
Puls tim pulmologa čine visoko kvalifikovani stručnjaci sa bogatim iskustvom u dijagnostici i lečenju respiratornih bolesti predvođeni dr Vladanom Živkovićem, pulmologom-pneumoftiziologom, specijalistom za invazivnu plućnu dijagnostiku. Dr Nataša Đurđević, specijalista interne medicine i subspecijalista pulmologije, bavi se dijagnostikom i lečenjem plućnih bolesti kao što su astma, bronhitis, pneumonija, kao i kompleksnijih stanja koja zahtevaju specijalizovanu pulmološku pažnju. Ass dr Slobodan Belić, specijalista interne medicine i subspecijalista pulmologije, jedan je od vodećih stručnjaka u polju pulmologije. Puk. dr Stevan Sikimić, pulmolog-pneumofiziolog, ima dugogodišnje kliničko iskustvo u lečenju pulmološko-alergoloških i pneumofizioloških oboljenja i stanja.
Ako osećate tegobe, sumnjate na problem sa plućima ili organima respiratornog sistema ili vam se naglo pogoršala hronična bolest, javite nam se. Naš vrhunski tim stručnjaka nudi brzu dijagnostiku i inovativna rešenja za vaše stanje, po najvišim međunarodnim standardima kvaliteta.
Kako izgleda pregled kod pulmologa
Pregled kod pulmologa traje između 20 i 30 minuta, potpuno je bezbolan i započinje detaljnim razgovorom sa pacijentom. Pulmolog će vas pitati o vašem trenutnom zdravstvenom stanju, simptomima koje osećate, medicinskoj istoriji, životnim navikama, kao i o porodičnoj anamnezi. Nakon toga sledi fizički pregled, koji uključuje osluškivanje pluća stetoskopom i kontrolu funkcije disanja.
U zavisnosti od vašeg stanja, pulmolog može zatražiti dodatne analize i dijagnostičke postupke. Laboratorijske analize krvi mogu pomoći u otkrivanju infekcija, dok spirometrija, brzi test za procenu funkcije pluća, omogućava otkrivanje i praćenje bolesti poput astme i hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP).
Rendgenski snimak pluća pruža uvid u strukturu pluća i eventualne promene na njima. Ukoliko je potrebno, pulmolog može preporučiti naprednije dijagnostičke metode poput CT skenera ili bronhoskopije, kako bi dobio detaljniji uvid u stanje vaših pluća.
Kako da se pripremite za posetu pulmologu
Da biste se što bolje pripremili za pregled kod pulmologa, preporučuje se da napravite listu simptoma koje osećate, kao i da zabeležite koliko dugo traju ti simptomi. Prikupite sve informacije o prethodnim dijagnozama i lekovima koje trenutno koristite. Takođe, korisno je da napišete pitanja koja želite da postavite pulmologu kako biste bili sigurni da ćete dobiti odgovore na sve nedoumice.
Obavezno ponesite i svu prethodnu medicinsku dokumentaciju, uključujući rendgenske snimke, rezultate spirometrije, laboratorijske nalaze ili druge relevantne testove, kako bi pulmolog imao što bolji uvid u vašu zdravstvenu istoriju i mogao da postavi tačnu dijagnozu.
Značaj rane dijagnostike i lečenja
Zdrava pluća su od ključnog značaja za normalno svakodnevno funkcionisanje, ali ih nije uvek lako sačuvati, naročito u uslovima povećanog aerozagađenja, učestalih virusnih infekcija ili alergija. Zbog toga je važno obratiti pažnju na pojavu bilo kog simptoma koji bi mogli ukazivati na razvoj potencijalnog problema u respiratornom sistemu.
Rana dijagnostika igra ključnu ulogu jer otkrivanje bolesti u ranoj fazi značajno povećava šanse za uspešnu terapiju i potpuno izlečenje. Ovo je posebno važno kod ozbiljnijih dijagnoza, kao što su maligni procesi, gde pravovremeno otkrivanje bolesti može spasiti život.
Cene pregleda specijaliste pulmologa pogledajte u našem cenovniku.