Ako želite da zakažete kardiološki pregled u Beogradu birajte mesto gde će usluga biti i kvalitetna i brza, jer ne želite da zbog čekanja odustanete od tako važnih stvari.
Šta je kardiomiopatija?
Kardiomiopatija je oboljenje srčanog mišića usled kojeg dolazi do promena na srčanom mišiću kao što su:
- smanjena debljina, odnosno istanjenje
- uvećanje
- smanjena elastičnost
Nelečena kardiomiopatija nosi za sobom ozbiljne posledice, premda u nekom momentu srce ne može više da pumpa dovoljno krvi, što dalje utiče i na njegovu električnu aktivnost. Zbog svega ovoga, pacijentima najčešće u nekom momentu biva dijagnostikovana srčana insuficijencija (srčana slabost), koja predstavlja potencijalno fatalno stanje.
Koje vrste kardiomiopatije postoje?
U odnosu na to da li je moguće odrediti uzrok ove bolesti ona može biti primarna (nepoznat uzrok) i sekundarna (zna se koji je uzrok). Još važnija podela je na ove četiri vrste:
Dilatativna kardiomiopatija
Kod ove vrste kardiomiopatije srčane šupljine dilatiraju (šire se). Kada usled oštećenja srčanog mišića funkcija srca kao pumpe oslabi, tada čitavo telo pokušava da nadomesti problem, pa bubrezi počinju da zadržavaju određenu količinu tečnosti u organizmu u cilju proširenja srčanih šupljina. Proširene šupljine isprva mogu da utiču na pojačavanje pumpanja krvi, no to ne može funkcionisati dugotrajno. Ubrzo dolazi do kardiomegalije – povećanja srčanih šupljina.
U jednom momentu pritisak na srce postaje toliki da njegov rad biva ugrožen i počinje da slabi, a uz to ta tečnost koju bubrezi ne izlučuju, počinje da se gomila u ekstremitetima i drugim delovima tela. Ovaj tip kardiomiopatije spada u najviše zastupljene, može biti dijagnostikovan u gotovo svim uzrastima, pa i kod dece, ali je najčešći kod muškaraca srednjih godina.
Posledice koje za sobom nosi ova bolest su ozbiljne i među njima su:
- otoci u nogama, stomaku, plućima
- srčana slabost
- embolija
- aritmije
- nagla srčana smrt
Hipertrofična kardiomiopatija
Hipertrofičnu kardiomiopatiju karakteriše izuzetno zadebljan srčani mišić, koji kao takav ima problem sa pumpanjem krvi, a pored toga utiče i na provodni sistem srca. Nekada je nemoguće otkriti razlog zbog kog nastaje ovaj problem, a kad je moguće obično je za to kriva genetika, a ređe visok krvni pritisak.
Posledice mogu biti različite:
- problemi sa protokom krvi – krv se zadržava u plućima, a ne odlazi dovoljna količina u srce
- problemi sa protokom krvi i između komora i pretkomora
- srčana insuficijencija
- dilatativna kardiomiopatija – ova vrsta može preći u drugu, takođe opasnu vrstu
Restriktivna kardiomiopatija
Kada dođe do slabijeg punjenja srčanih komora zbog smanjene elastičnosti i povećane rigidnosti njihovih zidova tada je u pitanju restriktivna kardiomiopatija. U slučaju ove bolesti u početku biva ugrožena sposobnost srca da se širi kako bi se punilo krvlju, a posle može otežano postati i ispumpavanje krvi. Ovaj oblik spada u ređe, a može biti posledica hemohromatoze, sarkoidoze, amiloidoze, hemioterapije, ali može biti i idiopatska, odnosno nepoznatog porekla.
Posledice ove bolesti su:
- aritmije
- stvaranje tromba
- srčana slabost
Aritmogena displazija desne komore
Ova bolest obuhvata desnu komoru i na tom području dolazi do zamene mišićnog tkiva masnim ili vezivnim. Obično je naslednog karaktera.
Posledice:
- aritmija
- srčana insuficijencija
- nagla srčana smrt
Simptomi kardiomiopatije
Simptomi ove bolesti u najvećem broju slučajeva počinju da se javljaju već u odmakloj fazi, a zavise i od toga koja je tačno vrsta kardiomiopatije u pitanju.
Primetićete da su simptomi slični drugim problemima sa srcem i zato je neophodno otići što pre kod specijaliste kako bi dijagnostika bila sprovedena i kako bi lečenje bilo započeto.
Simptomi dilatativne kardiomiopatije
- slabost
- umor
- vrtoglavica ili nesvestica
- česta pospanost i nedostatak koncentracije
- problemi sa apetitom, mučnina
- problemi sa disanjem pri fizičkim aktivnostima i kada se leži na ravnom
- pojava suvog kašlja
- oticanje nogu (potkolenica, stopala), stomaka
- povećanje težine usled zadržavanja tečnosti u telu
- aritmije
Simptomi hipertrofične kardiomiopatije
- pojava bolova u grudima u toku nekih aktivnosti, a nekada i u stanju mirovanja
- problemi sa disanjem u toku fizičke aktivnosti, a nekad i u mirovanju
- nesvestice i vrtoglavice
- pojava umora naglog
- aritmije
Simptomi restriktivne kardiomiopatije
- problemi sa radom srca, aritmije
- dobijanje težine iako je apetit slab
- sinkope – iznenadni gubitak svesti
- nesvestice u toku fizičkih aktivnosti
- pojava trombova u donjim ekstremitetima ili stomaku
- nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti
Simptomi aritmogene displazija desne komore
- iznenadna srčana smrt
- problemi sa radom srca, preskakanje, lupanje
Zašto nastaje kardiomiopatija?
Razlozi za pojavu ove bolesti srčanog mišića mogu biti:
- nepoznatog porekla
- nasledni faktor
- stečeni problemi
Zdravstveni problemi koji mogu biti okidač za kardiomiopatiju su obično problemi sa visokim krvnim pritiskom, štitnom žlezdom, dugotrajnim aritmijama, dijabetesom,hemohromatozom, sarkoidozom, amiloidozom, kovidom 19. Osim toga, dugogodišnje prekomerno korišćenje alkohola i droge, prekomerna težina, nedostatak vitamina B12 i hemioterapija se mogu povezati sa nastankom ovog oboljenja.
Kako se dijagnostikuje kardiomiopatija?
Ovu bolest nije teško dijagnostikovati, premda postoji mnogo metoda da se na efikasan način proveri anatomija srca i srčanog mišića kao njegovog dela. Ono što treba da znate jeste da običan preventivni pregled kardiologa koji uključuje i ultrazvuk srca, može biti nekada dovoljan da se otkrije ova bolest ili postojanje sumnje na nju. Ako vam neko u porodici već ima dijagnostikovanu kardiomiopatiju, preventivni pregledi su obavezni. Deci se u tom slučaju peporučuje jednom godišnje eho srca i EKG sve do 18. godine života, a posle na svakih 5 godina.
U slučaju sumnje na neku vrstu ovih problema kardiolog vas može uputiti na neke od sledećih analiza:
- Eho srca (ultrazvuk) – bezbolan i bezopasan način na koji doktor može brzo uvideti zadebljanja na srčanom mišiću ukoliko postoje, kao i eventualne nepravilnosti u protoku krvi
- EKG – važna metoda za praćenje električne aktivnosti srca, lako detektuje aritmije
- 24-satni holter – prati električnu aktivnost srca u toku 24 sata, jer je nekada nemoguće odmah na EKG-u primetiti nepravilnosti jer se jednostavno u trenutku merenja ne dešavaju
- Magnetna rezonanca srca – u slučaju nemogućnosti ultrazvuka da otkrije ili jasno prikaže neke promene, ova metoda to čini detaljnije na i dalje bezbedan i bezbolan način
- Kateterizacija srca – invazivna metoda koja se preporučuje samo kada je neophodno zbog tačnog merenja pritiska krvi u srcu i sličnih podataka
Lečenje kardiomiopatije
Lečenje u mnogome zavisi od tipa oboljenja i od faze u kojoj se pacijent nalazi, kao i od njegovog opšteg stanja. Nekada će terapija lekovima biti dovoljna uz promenu načina ishrane i života uošte. Teži slučajevi se upućuju na operacije kojima se otklanjaju zadebljanja, a najstariji pacijenti kod kojih operacija nije opcija obično dobijaju pejsmejker kako bi im kontrolisao električnu aktivnost srca koja je usled srčane slabosti ugrožena.
Ne postoji nijedno oboljenje vezano za kardiovaskularni sistem koje se sme zanemariti, a da posledice ne budu opasne. Iz tog razloga treba da znate da pojava bilo kakvih simptoma mora biti shvaćena ozbiljno.
U Kardiološkom centru Puls moguće je obaviti sve analize i intervencije u cilju otkrivanja i lečenja problema sa srcem. Zakažite pregled kod nas, sačuvajte svoje srce.
Reference:
- Genetske osnove porodično proširene kardiomiopatije, 1997-1998. Dr Gerhard Aernout Somsen, Harvard Medical School, Odeljenje za genetiku
- High –dose beta-blocker hypertrophic & cardiomyopathy therapy in a patient with Friedreich ataxia, 2005; Kosutic J, Zamurovic D. Pediatr & Cardiol