Vaskularna hirurgija

Vaskularni sistem predstavlja žilu kucavicu našeg organizma koja je odgovorna za isporuku krvi, kiseonika i hranljivih materija do svih delova tela. Kada arterije, vene ili limfni sudovi obole, posledice mogu biti ozbiljne i potencijalno opasne po život, kao što su srčani i moždani udar, aneurizme, proširene vene ili komplikacije dijabetesa poput dijabetičkog stopala.

Vaskularna hirurgija, kao specijalizovana grana medicine, bavi se dijagnostikom i lečenjem ovih stanja, koristeći napredne hirurške tehnike za očuvanje funkcije krvnih sudova. Puls kardiološki centar prednjači u ovoj oblasti medicine pružajući pacijentima vrhunsku dijagnostiku vaskularnih problema.

Kada treba da posetite vaskularnog hirurga?

Mnoga vaskularna oboljenja razvijaju se postepeno, pa se simptomi često zanemaruju ili pripisuju drugim zdravstvenim problemima. Upravo zato je važno na vreme prepoznati prve znake i reagovati. Ako primetite bilo koji od sledećih simptoma, neophodno je da što pre zakažete pregled kod vaskularnog hirurga:

  • Bol u nogama, bilo da se javlja prilikom hodanja ili u mirovanju, može ukazivati na smanjen protok krvi.
  • Oticanje nogu, posebno uz prisustvo čireva koji sporo zarastaju, često signalizuje venske probleme.
  • Promene boje kože na nogama, poput tamnjenja ili hlađenja, mogu biti znak problema sa arterijama.
  • Slab ili nepostojeći puls u nogama ozbiljan je pokazatelj vaskularne opstrukcije.
  • Bol u grudima ili otežano disanje može ukazivati na bolesti arterija koje snabdevaju srce.
  • Izbočenje na arterijama može da bude znak da je zid arterije oslabljen i podložan pucanju, dakle sugeriše postojanje aneurizme, što zahteva hitnu pažnju.
  • Hladne ruke i noge često ukazuju na poremećenu cirkulaciju, što takođe zahteva stručnu evaluaciju.

Najčešća stanja koja tretira vaskularni hirurg

U Puls kardiološkom centru naš tim vaskularnih hirurga specijalizovan je za dijagnostiku i lečenje širokog spektra oboljenja krvnih sudova. Evo nekoliko najčešćih stanja koja zahtevaju pregled vaskularnog hirurga:

1. Ateroskleroza

Ateroskleroza je stanje u kojem se masne naslage, holesterol i kalcijum nakupljaju na zidovima arterija, ometajući protok krvi. Ukoliko se ne leči, ateroskleroza može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput srčanog ili moždanog udara. Za lečenje se primenjuju minimalno invazivne tehnike kao što su angioplastika i ugradnja stentova kako bi se proširile sužene arterije i omogućio nesmetan protok krvi.

2. Aneurizma arterija

Aneurizma predstavlja proširenje arterije zbog slabljenja njenih zidova. Ukoliko pukne, može izazvati opasno unutrašnje krvarenje. Najčešće se javlja u aorti, ali može zahvatiti i druge arterije. Savremene endovaskularne procedure omogućavaju bezbedno lečenje aneurizmi, često bez potrebe za otvorenom hirurgijom.

3. Dijabetičko stopalo

Kod pacijenata sa dijabetesom često dolazi do problema sa cirkulacijom, što može dovesti do oštećenja nerava, infekcija i čireva na stopalu. U tom slučaju koriste se metode za poboljšanje cirkulacije i zarastanje rana, čime se sprečavaju ozbiljne komplikacije i moguće amputacije.

4. Proširene vene

Proširene vene su ne samo estetski već i medicinski problem koji može izazvati bol, oticanje i nelagodnost, koje se tretiraju dalje invazivnim procedurama da bi se uklonile proširene vene i obnovila normalna cirkulacija.

5. Tromboza dubokih vena (TDV)

TDV nastaje kada se krvni ugrušak formira u dubokim venama, najčešće u nogama, blokirajući protok krvi. Ako se ugrušak oslobodi i dospe u pluća, može izazvati plućnu emboliju, što je životno opasno stanje. Za uklanjanje ugruška i obnavljanje protoka krvi koriste se razne metode, od medikamentne terapije preko trombolitika koji direktno razgrađuju tromb do kateterom vođene intervencije.

Dijagnostika

Pregled kod vaskularnog hirurga započinje detaljnom anamnezom i fizičkim pregledom, uključujući proveru pulsa, pregled vena i arterija i eventualno korišćenje dopler ultrazvuka za vizualizaciju protoka krvi. U zavisnosti od stanja, mogu biti potrebni dodatni testovi kao što su angiografija ili CT skeniranje kako bi se dobila precizna slika stanja krvnih sudova.

Lečenja nekad podrazumeva širok spektar tehnika, od klasičnih hirurških procedura do najnovijih endovaskularnih zahvata. Ove procedure su minimalno invazivne, što znači manje bolova, kraći period oporavka i manji rizik od komplikacija.

Multidisciplinarni pristup tima Puls kardiološkog centra

Lečenje vaskularnih bolesti često zahteva saradnju više specijalista. U Puls kardiološkom centru vaskularni hirurzi ass. dr Perica Mutavdžić i dr Ivan Tomić blisko sarađuju sa kardiolozima, endokrinolozima, nefrolozima i drugim specijalistima kako bi obezbedili sveobuhvatnu negu pacijenata posebno kod složenih stanja poput dijabetičkih komplikacija.

Cene usluga vaskularne hirurgije možete da pogledate u našem cenovniku.